poniedziałek, 27 lipca 2020

Kupowała w Łodzi jaja - wakacje Sójki

Obraz pelzaczlesny z Pixabay 

(...) Pożegnała się z rodziną,

A tymczasem rok upłynął.

Znów wybiera się za morze,
Ale wybrać się nie może.
Myśli sobie: "Nie zaszkodzi
Po zakupy wpaść do Łodzi".
Kupowała w Łodzi jaja,
Targowała się do maja (...)
Fragment wiersza Jana Brzechwy "Sójka"

XIX wiek był okresem wielkiego rozkwitu Łodzi. Łódź była jednym z największych na świecie ośrodków przemysłu włókienniczego. W harmonii żyli tu ze sobą Polacy, Niemcy, Żydzi, Rosjanie. O czasach świetności przypominają ogromne fabryki i osady robotnicze budowane z charakterystycznej czerwonej cegły.
Część z zabudowań pięknie odrestaurowano i przeznaczono na budynki mieszkalne, muzea lub centra handlowe.

Za najpiękniejszą w mieście uważa się fabrykę Izraela Poznańskiego. Imperium bawełniane tego kupca żydowskiego pochodzenia zaczęło powstawać w 1871 roku, w zachodniej części ówczesnego Nowego Miasta. Na obszarze fabryki powstały: pięciokondygnacyjna przędzalnia, tkalnie, bielnik, farbiarnia, drukarnia tkanin oraz wykańczalnia. W pierwszej, uruchomionej w 1872 roku tkalni działało 200 krosien, by już trzy lata później procowało ich 1240.
Obecnie budynek przekształcono w centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe Manufaktura

Obraz Przemysław Bednarek z Pixabay
Osiedle Księży Młyn to kompleks XIX-wiecznych budynków fabrycznych, domów mieszkalnych dla robotników oraz obiektów użyteczności publicznej wzniesiono na zlecenie Karola Scheiblera, jednego z największych miejscowych fabrykantów.

Obraz Andrew Pluta z Pixabay
Aby dowiedzieć się więcej o historii włókiennictwa i zobaczyć historyczne maszyny, warto odwiedzić Muzeum Włókiennictwa, mające swoją siedzibę w Białej Fabryce Geyera.

Obraz Jerzy Andrzej Kucia z Pixabay 

Po powrocie z Łodzi możecie odwiedzić bibliotekę i wypożyczyć opowieść o początkach przemysłowej Łodzi. Książka już niedługo pojawi się w księgozbiorze.

Będąc w Łodzi koniecznie odszukajcie tę ławeczkę i przeczytajcie coś panu siedzącemu na niej. Może wiersz? "Lokomotywa", "Ptasie radio", "Okulary", "O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci" - to właśnie Julian Tuwim jest autorem tych wierszy i zapewne chętnie posłucha Waszych interpretacji.

By Mafo - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71129114


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz