poniedziałek, 13 lipca 2020

Wpadła także do Pułtuska - wakacje Sójki

Obraz pelzaczlesny z Pixabay 
(...) Wpadła także do Pułtuska, 

Żeby w Narwi się popluskać (...)
fragment wiersza Jana Brzechwy "Sójka"

Narew jest nietypowa. Jest inna niż wszystkie rzeki w Polsce, ba, nawet w Europie.
Przepływa przez północno-wschodnią Polskę, jest prawym dopływem Wisły. Długości 484 km, z czego 448 km w Polsce, reszta na Białorusi, gdzie bierze swój początek. Na odcinku 1 km Narew stanowi granicę polsko-białoruską.

Obraz PublicDomainPictures z Pixabay


Po wpłynięciu na teren Polski rozlewa się w Jezioro Siemnianowskie, po czym płynie jako rzeka aż do Jeziora Zegrzyńskiego, łączy się z Bugiem, by w miejscowości Nowy Dwór Mazowiecki wpaść do Wisły. Na 50-kilometrowym odcinku od Suraża do Rzędzian od 22 lipca 1996 roku chroniona jest w Narwiańskim Parku Narodowym. Narew jest rzeką nizinną, tworzy rozległe powierzchnie bagien, błot i rozlewisk. Płynie leniwie, sączy się wieloma korytami, które się spotykają , rozdzielają, niektóre wprowadzają kajakarzy w urokliwe, ale ślepe zaułki. 

Odcinek w NPN można zwiedzać w kajakach lub na tratwach, z przewodnikiem, bo w labiryncie rzecznych tuneli łatwo się zgubić. A na miękkich, bagnistych wysepkach utopić.

Fot.: Marlena Wieczorek


Park jest siedliskiem bardzo wielu zagrożonych gatunków ptaków - bielika zwyczajnego, bojownika bataliona. Gronostaje, tchórze, bóbr europejski, piżmak, żaba moczarowa, trawna, wodna, to tylko kilka zwierząt, które można tu spotkać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz